czwartek, 21 lipca 2011

Recenzja: "Jutro 2: W pułapce Nocy" - John Mardsen.

Tytuł: "Jutro 2 : W pułapce Nocy".
Seria: "Jutro" (Tom II).
Autor: John Mardsen.
Tłumaczenie: Anna Gralak.
Ilość Stron: 272.
Wydawnictwo: Znak Literanova.

Opis Wydawcy:
Mam na imię Ellie. Coś wam opowiem. To były nasze najlepsze wakacje.Ale po powrocie zastaliśmy coś, co na zawsze zmieniło nasze życie. Jeszcze nigdy nie mieliśmy takich kłopotów. Na początku było nas ośmioro, teraz została szóstka. Nie wiemy, co się dzieje z dwójką naszych najlepszych przyjaciół. Umieramy ze strachu i bardzo za nimi tęsknimy. I dlatego, chociaż to niebezpieczne, a nasz plan nie jest idealny,spróbujemy ich odbić, nawet jeśli nie mamy pojęcia co przyniesie jutro.
A ja ? Chyba się zakochałam. Nie wiem, czy to najlepszy czas na takie rzeczy.


Światło splecione z mrokiem. 


Uczciwie przyznam, że jestem nadal pod ogromnym wrażeniem tej książki i zdaję sobie sprawę z tego, że ta recenzja znacznie odbiega od ideału, ale cóż.


Seria "Jutro", autorstwa Johna Mardsena, została obwołana bestsellerem i jest jedną z najbardziej rozchwytywanych i popularnych serii, na świecie. Zawsze zaznaczam, co zresztą jest zgodne z prawdą, że statut bestsellera, niekoniecznie decyduje o rzekomym geniuszu książki. Mało tego, mnie sama nazwa "bestseller" odstrasza i sprawia, że mam ochotę uciekać jak najdalej. "Jutro", to nie tylko fenomen pod względem historii i fabuły. To rzeczywiście książka, która w pełni zasługuje na wszystkie zachwytów i gromadzące się rzesze nowych zwolenników.

Minęło kilka tygodni, od wydarzeń opisanych w poprzedniej części. Bardzo wiele może zmienić się przez kilka tygodni, dni, a nawet godzin. Mieszkańcy Piekła, stracili  dwójkę przyjaciół, co biorąc pod uwagę inne wydarzenia, jest chyba najłagodniejszym i najmniej istotnym wątkiem. W dalszym ciągu mamy do czynienia z narracją, z perspektywy głównej bohaterki - Ellie, która podobnie jak wtedy, jest zadziwiająco dobrze poprowadzona. Akcja pędzi niesamowicie, od pierwszej, aż do ostatniej strony. Mam wrażenie, że to już utarty (podkreślam, działający na korzyść powieści) schemat i oby utrzymał się aż do końca serii. Teraz, chciałabym jednak skupić się na nieco innych aspektach.

Podobnie, jak w "Jutrze" mamy tu do czynienia z klimatem militarnym, który jest znaczną częścią książki. Znaczną, nie znaczy jedyną, bo Autor, kolejny raz znalazł właściwie proporcje i połączył chaos wojny, z niepokojami typowymi dla nastolatków. Decyzje, w sprawie kolejnych kroków w związku dwoja ludzi, to niejedyne dylematy przed którymi stają bohaterowie książki. Muszą zdecydować, czy w świecie otoczonym przez mrok i nienawiść, jest miejsce na miłość i marzenia o lepszym życiu. Czy nawet wojna, usprawiedliwa najbardziej okrutne czyny, jakich może dokonać człowiek. Mieszkańcy Piekła, przechodzą nie tylko zewnętrzną, ale i wewnętrzną przemianę - ze zwykłych siedemnastolatków, muszą stać się perfekcyjnymi zabójcami i stają przed wyborem, kim chcą być ? Czy niepozorna nastolatka, jest w stanie z zimną krwią zastrzelić człowieka ?

Postacie, w dalszym ciągu są znakomicie skonstruowane, plastyczne i niezwykle sugestywne, podobnie jak historia. Wydarzenia opisane w książce, odczuwałam całą sobą i chwilami postrzegałam je jako całkowicie realne. Emocje, towarzyszące mi przy czytaniu, również były zaskakująco prawdziwe, a przez to wspaniałe.

"Żyję w świetle. Ale noszę ze sobą mrok."

Bohaterowie, wyczerpani psychicznie i , muszą stanąć przed nowymi wyzwaniami, a przede wszystkim znaleźć odpowiedź na pytanie kim są i kim chcą się stać. To w ich rękach, jest świat, bo tamtego  już nie ma - powstały nowe zasady, a może żyją w świecie bez żadnych zasad, gdzie granice wyznaczają kłamstwa i krew płynąca strumieniami ? Na to pytanie, musicie odpowiedzieć sobie sami. Ja mogę Was tylko gorąco zachęcić, do lektury "Jutra 2". Bo nigdy nie wiesz, co przyniesie kolejny dzień. Może Jutro i Ty znajdziesz się w pułapce nocy.

Końcowa Ocena: 10/10.
Recenzja części I - "Jutro".

Książkę otrzymałam od Wydawnictwa Znak Literanova,za co serdecznie dziękuję.
                        

9 komentarzy:

 1. Widzę, że mamy podobne odczucia po lekturze:)). Już nie mogę doczekać się kolejnej części. Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chce przeczytać tę serię, mam nadzieję, że już niedługo :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam pierwszą część, druga jeszcze przede mną :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Chcę zacząć czytać tę serię, lecz czy mi się uda ... xD

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem w trakcie czytania "Jutra 2" (203 strona;D). Ta książka jest niesamowia! Nie mogę się już doczekać kolejnej części.

  OdpowiedzUsuń
 6. Druga część czeka u mnie na półce, aż w końcu znajdę czas, żeby po nią sięgnąć ;) Mam nadzieję, że przypadnie mi do gustu tak samo, jak poprzednia! :P

  OdpowiedzUsuń
 7. A znasz recenzje idealne? Ja nie znam...Każdy pisze według własnego stylu i spojrzenia na świat...

  OdpowiedzUsuń
 8. Pisany Inaczej - oczywiście, że nie znam. A jednak ta recenzja mogłaby być dużo, dużo lepsza. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam w planach obydwie części:) Ale na razie jestem zawalona innymi książkami, więc Jutro odkładam na później.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...