czwartek, 18 sierpnia 2011

Recenzja: "Miasto Szkła" - Cassandra Clare.

Tytuł: "Miasto Szkła".
Seria: "Dary Anioła" (Tom III).
Autor: Cassandra Clare.
Tłumaczenie: Anna Reszka.
Ilość Stron: 527.
Wydawnictwo: MAG.

Opis Wydawcy:
Pośród chaosu wojny Nocni Łowcy muszą zdecydować się na walkę u boku wampirów,wilkołaków i innych Podziemnych... albo przeciwko nim. Tymczasem Jace i Clary też muszą podjąć ważne decyzje. Czy mogą pozwolić sobie na zakazaną miłość ? 

"Tam, dokąd boją się iść Anioły", czyli witajcie w Szklanym Mieście ! 


Dym, popiół, iskry. Smagnięcia batem, świst serafickiego noża,  pobladłe twarze, krzyki przerażenia, czy też jak mawia Jace - zawodzący chór potępieńców. Takie życie to chleb powszedni każdego Nocnego Łowcy. Nikt jednak nie spodziewał się, że w chaosie wojny, Nefilim zostaną zmuszeni do walki u boku Podziemnych i do dokonania niemożliwego wyboru między poddaniem się odwiecznego wrogowi a stawieniem mu czoła. Nikt nie jest przygotowany na tę wojnę. A Ty, Czytelniku jesteś ?


Clarissa. Dawniej Fray, teraz Morgenstern, już nie jest zwyczajną dziewczyną. To ona odgrywa w świecie Nocnych Łowców kluczową rolę. To od decyzji tej niepozornej szesnastolatki zależy wszystko. To od niej zależy, czy Nefilim staną do wojny z Valentine'm a może oddadzą mu władzę i pozwolą zająć Alicante. Gdybym pisała te recenzję kilka miesięcy temu, powiedziałabym, że czas przygotować się na ostateczną bitwę. Że koniec jest jednocześnie początkiem. Teraz wiemy, że część trzecia nie jest częścią ostatnią. Pozostaje mi tylko powitać Was w Mieście gdzie pokój i dobre stosunki między dwoma rasami są kruche niczym szkło. Gdzie wszystko może rozbić się w jednej, krótkiej sekundzie. Gdzie nie chcą się znaleźć nawet Anioły.  Witajcie w Mieście Szkła. 


"Chcę żyć choćby po to,żeby jeszcze raz zobaczyć twoją twarz".


Gdybym miała wybrać jedną książkę uznanej bestsellerowej pisarki, Cassandry Clare, to pomimo całej mojej sympatii nie byłaby to ani prequelowa Trylogia "Diabelskie Maszyny" ani żadna z innych części "Darów Anioła". Byłoby to "Miasto Szkła". To ta powieść wywołała we mnie najwięcej emocji, to do niej najczęściej wracam. Ona zamyka pewien etap - w życiu które dotąd dzieliłam z Nocnymi Łowcami. Po Szklanym Mieście, może być jeszcze wiele części cyklu, trzymających ten sam poziom, będących określane mianem genialnych. Z przyjemnością wszystkie je przeczytam, ale żadna z nich nigdy nie będzie według mnie tak dobra jak trzecia część "Darów"


Przez trzy pierwsze części, do których właśnie historia o Szklanym Mieście się zalicza, mamy do czynienia z nie zmienioną narracją. Książka można bez wątpienia zaliczyć w poczet sławetnych Paranormali, ale w nich, a także i w niemniej słynnych Antyutopiach zwykle stykamy się z narracją pierwszoosobową. Tutaj to nie Clary przedstawia nam wydarzenia i może dlatego, nie została uczyniona jedyną główną bohaterką książki. Doskonale poznajemy też inne zarówno pierwszo - jak i drugoplanowe postaci. Akcja, jest można by rzecz podzielona na dwie części - z początku wydarzenia rozwijają się dosyć wolno, ale pomimo to - nie nudzą. Później następuje zmiana, w wyniku której akcja gna nieprzerwanie, a wydarzenia są tak szokujące, że nie możemy złapać tchu. Co ważne - Autorka nie pogubiła się w fabule i zawiłościach, tylko zgrabnie połączyła ze sobą wszystkie wątki, częstując Czytelnika wyjaśnieniem, nie rzadko innym od tego którego się spodziewał.


Jednym z największych plusów całej genialnej serii, są zdecydowanie Postacie. Pełnokrwiste, niejednoznaczne i po mistrzowsku skonstruowane i plastyczne. W fantastyczny sposób dopełniają niesamowity świat wykreowany przez Autorkę, a w Czytelnikach wzbudzają ogromne emocje. Tutaj, już nie tylko Jace Wayland należy do grona moich ulubionych bohaterów, ale także jego siostra Isabelle, wilkołak Lucian Graymark czy poboczni, zjawiający się na chwilę bohaterowie. Szczególnie podobał mi się tutaj wątek homoseksualny - słynna para - potomek jednego z najznamienitszych rodów Nocnych Łowców - Alec Lightwood i Czarownik, Magnus Bane. Żałuję, że ich historia nie została trochę bardziej rozwinięta, bo uważam, że niektóre opisy scen z udziałem ich obojga można by nazwać lakonicznymi, a w każdym razie niezadowalającymi, zwłaszcza jeśli ktoś jest fanem tej pary. Jeśli chodzi o relacje Waylanda i Clary, to są oni wprost niesamowitą parą, a relacje między nimi są zbyt skomplikowane i magiczne, by można je ująć w zwyczajne słowa. 


Bardzo rzadko zdarza się, by jakaś książka wywołała we mnie tak ogromne emocje, a jednak dokonało tego "Miasto Szkła".  To niesamowita, wciągająca od pierwszej strony, przemyślana powieść. Tak sugestywna, że całkowicie zatracamy się w świecie Nocnych Łowców i zaczynamy go postrzegać jako nasz własny. Ja przeżywałam z bohaterami każde jedno wydarzenie. Razem z nimi śmiałam się i płakałam, a jeśli ktoś ośmielił się, dajmy na to zrobić krzywdę jednemu z bohaterów, ja odbierałam to jako osobistą obrazę. "Dary Anioła" nie są książką którą czytamy, by za moment o niej zapomnieć. Świat Nefilim wciąga jak żaden inny, a historia Nocnych Łowców  z Nowego Jorku, na zawsze zostaje w naszej duszy. 

Końcowa Ocena: 10/10.


Recenzja części pierwszej - "Miasto Kości".
Recenzja części drugiej - "Miasto Popiołów".
Recenzja części czwartej - "Miasto Upadłych Aniołów".

10 komentarzy:

 1. Uwielbiam tą serię! Cassie jest absolutnie genialna. Wszystkie jej książki są na mojej prywatnej liście bestselerów :-) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna recenzja tej serii, hmm w końcu chyba muszę po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę w końcu zabrać się za tą serię. Wszyscy chwalą:)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Kocham całą serię i tak jak ty uważam, że ta część jest najlepsza*.*
  Aż przez cb znów będę ją czytać^^

  OdpowiedzUsuń
 5. Prawie całą ta seria czeka na mnie w w bibliotece :) Po tak pozytywnych recenzjach muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. a ja mam na półce wszystkie książki Cassandry, wszystkie kupione w dniu premiery ;p <33

  OdpowiedzUsuń
 7. Muszę zabrać się za dalsze części, czytałam tylko Miasto Kości, ale ubóstwiam te serie;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Popieram, książka wspaniała - z resztą jak wszystkie autorstwa Cassandry :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam tylko jedno do powiedzenia : Kocham te serię :D

  OdpowiedzUsuń
 10. zapraszamy na books-anywhere.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...